| Höstens program 2007 Sommarens program 2007 Vårens program 2007 Höstens program 2006 Sommarens program 2006 Vårens program 2006 Cennet Jönsson kvartett CJQ släpper sin andra CD, Antelope Dance som innehåller nya fräscha kompositioner av Cennet Jönsson. Surrealistiska färgrika groovelandskap. skuttande, dansande hovdjur i mystisk förening på den Skånsk-Afrikanska savannen. Bebopträdet vajar i vinden. Lyriken flödar.... Cennet Jönsson - sopran- och tenorsaxofon, basklarinett Entré 80 kr, medlemmar gratis.
Amanda Sedgwick kvartett Redan året efter Amanda Sedgwick avslutade sina musikhögskolestudier debuterade hon med sitt album Volt och har sedan dess varit en självklar del av den svenska jazzscenen. Men det är inte bara vi i Sverige som kunnat glädja oss åt hennes fantastiska saxofonspel. 2000-2003 levde och verkade hon i Nederländerna och mellan 2004 till 2006 i USA. Nu är Sedgwick tillbaka och fortsätter att utveckla sitt konstnärskap. Amanda Sedgwick - saxofon Entré 100 kr, medlemmar gratis.
Groovy! JazzAttacks De har blivit kallade landets allra främsta unga jazzband för sin förmåga att försvara jazzens traditioner samtidigt som de tillför något nytt. I andra sammanhang kallas de "bäst i den svenska hiphopklassen". Att den åtråvärda särklassstäpeln känns nära till hands är det därmed inte tu tal om. Förmågan att lika respektfullt som hänsynslöst blanda intryck från calypso, rumba, jazz, rock, pop, hiphop och reggae gör att publiken aldrig tröttnar på att uppleva JazzAttacks lika sprudlande som kaxiga show. Bandet har funnits sedan 2000 och har med sina två skivor klätt öron med nya smycken från New York och Hannover till Pajala och Jokkmokk. Senaste releasen All Fun 'n' Games andas ett sorglöst glädjerus karaktäristiskt för de unga musikernas rättframma spelstil. En journalist frågade sig efter att ha mött septetten på scen om den skånska musikerklanen utvecklat en genetisk kombination av sväng och glädje som är svår att finna i resterande svenskars DNA-bibliotek. Kanske är det sant. Vi skulle snarare vilja påstå att den genen är unikt JazzAttacks! Oscar Olin - rap/sång jazzattacks.com Entré 70 kr, medlemmar 50 kr.
Wildbirds & Peacedrums Mariam Wallentin och Andreas Werliin bygger sin musik på sång och slagverk och låter den expandera och brytas ned med hjälp av en mängd små instrument och diverse elektronik. Wildbirds & Peacedrums är samlade ljudpaket invirade i spirituell musik som höjer sig fritt över traditionella genregränser. De uppnår flöde och energi genom text och rytm, balanserar mellan det klara och det skitiga och är med sin unika pulspoesi ett av de mest spännande banden idag. Det krävs balans och timing och något som är obeskrivbart men som får dig att känna hur fantastiskt det är. Detta är precis vad Wildbirds & Peacedrums lyckas med i sin musik, vilket många Spisa-besökare känner till. Så välbalanserat och självklart. Mariam Wallentin - sång, små instrument, trummor myspace.com/wildbirdsandpeacedrums Entré 120 kr, medlemmar 80 kr.
Mathias Eick Mathias Eick räknas som en av de mest spännande norska trumpetarna och blev i januari 2007 korad till årets internationella jazztalang av International Jazz Festivals Organizations (IJFO) och International Association for Jazz Education (IAJE). Eick är en synnerligen allsidig musiker med ett förflutet i bl.a. Jaga Jazzist. De senaste åren har han synts i bandet Motif, men även spelat med såväl Bugge Wesseltoft, Mike Manieri, Chick Corea som Pat Metheny. Med sig till Malmö har Eick bl.a. rutinerade ECM-trummisen Audun Kleive. Mathias Eick - trumpet Entré 140 kr, medlemmar 100 kr.
Marilyn Mazur Ända sedan Miles Davies ringde en sen natt på 80-talet och frågade om hon ville med på turné, har Marilyn Mazurs musikaliska karriär varit en raksträcka av internationella höjdpunkter. Först några års världsturné med Miles Davis, därefter med Wayne Shorter och sedan med Jan Garbarek Group. Marilyn Mazur låter musiken skifta mellan att vara telepatiskt följsam och våldsam och kraftfull. Det är en intensiv och närvarande musik, och ögonblickets inspiration är avgörande för vilken riktning musiken går. Marilyn Mazur - slagverk, trummor, kompositör, bandledare Entré 150 kr, medlemmar 120 kr, studenter 75 kr. Konserten är ett samarbete mellan Jazz i Malmö och Musik i Syd.
Boogie Post: Corpus Morgan och 15,5 70-tals fusion, frijazz, analoga syntar och rytmer från alla världens hörn blandas till en musikalisk science fictionnovell där Corpus Morgan är författaren. Med sina spontana improvisationer och sitt hypnotiska sväng trollbinder de sin publik och lämnar ingen oberörd. Joakim Sandén - Trummor 15,5 spelar ny och positiv musik av Malmöbon, gitarristen och bandledaren Samuel Hällkvist. Med sig har han saxofonisten Joel Wästberg, trumslagaren Peter Nilsson samt debutskivan På Begäran. Dansant frifusion när den är som allra bäst. "[...] Det är snyggt ibland, stundtals med så mycket energi att det blir myror i byxorna, men mestadels hamnar man i någon sorts eufori [...]" - Nerikes allehanda boogiepost.com Entré 100 kr, medlemmar 80 kr.
Hawk on Flight När rocken mötte jazzen på 70-talet tog det inte lång tid innan det fullständigt ösregnade av det som kom till att kallas fusiongrupper. De flesta är nog bortglömda idag, men inte Hawk on Flight, som funnits i olika konstellationer i över 30 år. Det kultförklarade bandet blev tidigt jämfört med samtida storheter som Weather Report. Listan på musiker som varit med i "Hökarna" är gedigen och imponerande och den senaste versionen är på inget sätt blek i jämförelse. Bandet stod på standby i 10 år mellan 1996 och 2006 då en bejublad återförening genomfördes. Att bandet lyckats få loss sin urprungliga och otroligt meriterade ljudtekniker Åke Linton som bland annat är Esbjörn Svensson trios förstaval gör inte saken mindre intressant. Passa på att se något så unikt som en svensk legendarisk fusiongrupp! Ove Ingemarsson - sax Entré 120 kr, medlemmar 100 kr.
Groovy! Sofi Hellborg Sofi Hellborg är den upptäcktsresande saxofonisten som aldrig upphör att söka det oväntade. Den moderna afrikanska musiken bär hon med sig både som en längtan och som ett aktivt uttryck då hennes musikaliska personlighet uppstår i mötet mellan en rotad afrobeatscen och en ny generations experimentella språk. Sofi Hellborg verkar som producent, bandledare och kompositör. Men det är framförallt som saxofonist och sångerska hon kliver upp på scenen för att stå i centrum för sitt internationella komp. Med fem skivor i ryggen är Sofi Hellborg nu redo att släppas lös en sjätte gång. Albumet Drumming Is Calling presenterar en blandning av jazzanstruken afrobeat, funk och dansant drum 'n' bass som kännetecknas av sin outsinligt positiva energi. Och liveupplevelsen? En värmestrålande akt som delar med sig av en glädje utöver det vanliga om du väljer att tro oss på Ajabu! Hjärtligt välkomna att göra oss sällskap! Sofi Hellborg - saxofon, flöjt och sång sofihellborg.com Entré 70 kr, medlemmar 50 kr.
Mats & Morgan Mats Öberg och Morgan Ågren började spela ihop i Umeå 1981, redan innan de var tonåringar. Deras sammarbete har under åren utvecklats till ett musikaliskt kompanjonskap utöver det vanliga. Mats och Morgan är ett begrepp, inte bara i Sverige utan även internationellt. Med egen musik har de gjort ett flertal gemensamma plattor, turnéer och projekt. De har även spelat med Frank Zappa, Fläskkvartetten, Steve Vai, Spoonman, Bolon X, Cabazz, Kroumata, Dweezil Zappa, Mike Keneally och Freddie Wadling för att bara nämna några. Med sig har Mats & Morgan f.d. Meshuggah-basisten Gustaf Hielm, ytterligare en toppmusiker! "These guys are SO good... Do yourself a favor and go see them - if you are a music lover it will change your life." Mats Öberg - klaviatur morganagren.com Entré 140 kr, medlemmar 100 kr.
IMPRAfestival Musikföreningen IMPRA är inte en kvinnoförening, men föreningens syfte är främst att stödja och främja kvinnliga musiker inom genrerna jazz/improvisation/elektronik/alternativ, eftersom det finns en stor brist på kvinnliga musiker inom dessa genrer. IMPRAs vision är ett musikliv där fokus ligger på musiken och musikern/kompositören och där alla har lika möjligheter att utöva detta yrke, oavsett kön, sexuell läggning eller härkomst.
Transformation of Sound: Umlaut Festival Den japanska experimentella rockscenen möter pianofingrar kraftigt innästlade i nutida klassisk musik i frenetic-hi-speed-free-boogie-woogie-improvisationsgruppen Donkey Monkey. Denna ljudbarriär tacklas av självaste regalskeppet The Jolly-Boat Pirates, en envis kvartett som musicerar under banderollen Rövarjazz på Svengelska. En böljande ark fri musik under ständig förvandling. Dessutom vid ett av rodren: ingen mindre än den kritikerrosade avant-folkimprovisatören från Baltimore USA, Shelly Blake-Plock. The Jolly-Boat Pirates: umlautrecords.com Entré 100 kr, medlemmar 80 kr.
Ulf Wakenius Ulf Wakenius är en av våra största jazzexportartiklar. Hans samarbeten med Oscar Peterson och NHØP är hyllade världen över och kollegor som Herbie Hancock, Quincy Jones, Ray Brown, Pat Metheny och John McLaughlin har strött lovord över vår svenske gitarrhjälte. Till Jeriko kommer Wakenius med musik av Keith Jarrett och Esbjörn Svensson Trio i bagaget. Ulf Wakenius - gitarr Entré 150 kr, medlemmar 120 kr.
Fredrik Ljungkvists Yun Kan 5 Fredrik Ljungkvist är troligtvis en av de mest hyllade svenska samtida jazzmusikerna. Utmärkelserna - årets jazzkatt, årets skiva, årets jazzmusiker - har haglat tätt sedan Ljungkvist 2003 utsågs till årets Jazz i Sverigeartist. Ständigt balanserande mellan det fria och det komponerade lyckas Yun Kan 5 med energi, kraft och närvaro göra ett skafferi av influenser till en väldestillerad öronmåltid. Fredrik Ljungkvist - saxofoner, klarinett myspace.com/fredrikljungkvist Entré 120 kr, medlemmar 100 kr.
Boogie Post: Kriktor och Television Pickup Kriktor är tre unga män som med hjälp av träinstrument och dator skapar en palett av kända och okända ljud. Med den ovanliga sättningen och en lynnig, envis och lekfull attityd till musiken, lockar de in lyssnaren i hittills obesökta ljudlandskap. Johannes Burström - Bas, elektronik Television Pickup befinner sig i gränslandet mellan jazz, electronica, postrock och filmmusik. De rör sig i skarpt skiftande stämningar och ljudrum som binds ihop av kollektiv improvisation och en intensiv upptäckarglädje. 2006 gav bandet ut sin första skiva, som har fått lysande recensioner och i skrivande stund är Television Pickup på väg med sin andra skiva Kinescope Mountain. Katrine Amsler - piano, microsynthar, amslerofon boogiepost.com
Peter Danemo Project featuring Iain Ballamy Peter Danemos handplockade, internationella kvintett innehåller musiker i absolut internationell toppklass. Det är en sann glädje att presentera denna grupp i Malmö! Staffan Svensson är landets kanske mest anlitade trumpetare med ett lika personligt som flexibelt uttryck och Palle Danielsson är en av världens främsta basister med en meritlista som innehåller samarbeten med bland andra Keith Jarrett, Michel Petrucciani, Charles Lloyd, John Taylor och Jan Garbarek. Från Storbritannien kommer två musiker ur 1960-talgenerationen. Sopransaxofonisten Iain Bellamy har bland annat bakom sig ett långvarigt samarbete med pianisten Django Bates, och gitarristen John Paricelli är bland annat medlem av trumpetaren Kenny Wheelers grupp. För de här musikerna handlar det inte om att komponera så detaljerat som möjligt utan, tvärt om, att reducera komponerandet och lita till varje musikers personliga uppfinningsrikedom. Mer än något annat handlar det om att skapa rum där musikerna kan vara bekväma. Resten sköter sig självt. Entré 120 kr, medlemmar 100 kr.
Nils Landgren & NDR Big Band NDR Bigband, dvs. Nordtyska Radions Storband, är ett av Europas absoluta toppstorband. Bandet består av 18 jazzsolister, som var och en har sitt eget uttryckssätt. NDR Bigband har under årens lopp tagit sig an kompositioner av så skilda storheter som Duke Ellington, Charles Mingus, Miles Davis, Jimi Hendrix och Frank Zappa. Samarbetet med Nils Landgren ligger därför också nära tillhands. Denne folkkäre stjärntrombonist vandrar ju som bekant även han ofta över genregränserna. Landgren själv behöver knappast någon närmare presentation. Han är en av våra mest betydande jazzexportartiklar och håller fanan högt för den svenska jazzen över hela världen. Konserten är ett samarbete mellan Jazz i Malmö och Musik i Syd.
Jan Lundgren New Trio Jan Lundgren har blivit ett begrepp i jazzsverige. Som en del av en förnämlig Svensk pianisttradition har Lundgren balanserat mellan det folkliga och olika musikaliska vägar framåt. Det som alltid finns med är hans teknik, musikalitet och förmåga att integrera olika musikaliska uttryck till ett eget musikaliskt tonfall. Denna kväll har vi äran att höra Jan Lundgrens ny trio med ständigt solide Mattias Svensson på bas och energiknippet Zoltan Csörsz på trummor. Jan Lundgren - piano
Badi Assad
Fridhems folkhögskola Under tre kvällar i maj ger vi tre av landets ledande jazzutbildningar möjligheten att visa upp sig på Jeriko och vi ger dig möjligheten att höra dessa unga lovande musiker. Missa inte den möjligheten!
Mike Stern Band featuring Dave Weckl, Anthony Jackson and Bob Franceschini
Skurups folkhögskola Under tre kvällar i maj ger vi tre av landets ledande jazzutbildningar möjligheten att visa upp sig på Jeriko och vi ger dig möjligheten att höra dessa unga lovande musiker. Missa inte den möjligheten!
Musikhögskolan i Malmö Under tre kvällar i maj ger vi tre av landets ledande jazzutbildningar möjligheten att visa upp sig på Jeriko och vi ger dig möjligheten att höra dessa unga lovande musiker. Missa inte den möjligheten!
TYFT
Groovy! Five Corners Quintet Med anledning av nyinsatt Asienturné ställs konserten in. Jazz i Malmö hoppas få tillfälle att erbjuda en ny konsert senare. Har du köpt biljett till denna konsert, kontakta Kulturcentralen. |
Stöd Jazz i Malmö Baren på Jeriko Mix Musik Jazz i Malmö |